תזונה בריאה


מטרת המדור היא לעזור לכם לשפר את חייכם ובריאותכם על ידי מתן ידע בסיסי בתזונה בריאה ונכונה לאדם. במידה והאדם יחזור לדרך הטבע ולקוד הבריאה על פי התכנון האלוקי צפויה לו בריאות טובה ואריכות ימים.
תחילה נתחיל בידיעה ממה להמנע הנמצא במזון המיוצר בצורה מעובדת בתעשיית המזון ומוגש על מדפי המרכול בכמויות בלי שהציבור יודע כמה היזקים וגורמים מסוכנים בתוכו הכתובות באותיות קטנות באישור משרד הבריאות הגורם לרוב המחלות הקשות הקיימות כיום ו"השומר נפשו ירחק מכל אלה".המידע נלמד מחומר לימודי נטורופתיה (רפואה טבעית) של שנה א' בתזונה, מתוך הכתובים של הרמב"ם (רבי משה בן מימון), ספר נוסף וחשוב: "לבריאות - מדע התזונה בראי המקורות" מאת: רחל יהלום, ושאר רופאים שהבהירו את נושא התזונה המזיקה, קישורים נמצאים במאמרים.

 מצב העולם כיום תזונה כפי משמעותה אמורה להזין את הגוף ולתת לו את הצרכים הנדרשים לו על מנת לתפקד במלוא הפוטנציאל שלו. תזונה אמורה לכלול את כל חלקי המזון: חלבונים, פחמימות, שומנים, מינרלים, נוזלים. חומרים אלו מרכיבים את גופנו חלקם נוצרים בתוך גופנו ונאגרים לשעת הצורך בעת מחסור וחלקם עלינו להשלים בתזונה שלנו שבלעדיהם נוצר חסך היוצר חוסר איזון המביא להתפרקות החומרים מחלקי הגוף השונים.
תזונה בריאה מושתתת על יסודות ממקור הטבע עליהם נברא העולם, המספקת לאדם את כל הצרכים להם הוא נדרש. בריאת העולם אינה מקרית ואנו יכולים לראות זאת בטבע ובעיקר במזון, בצמחי המאכל שהרכביו השונים מכילים בתוכו את החומרים השונים הנדרשים לגופנו ביחסים נכונים.
אם נחשוב על האדם הראשון, תזונתו הייתה מבוססת על צמחים מהטבע ללא בישול, ועל בשר חיות שצד מדי פעם ושנאכל מיד לאחר לכידתו. במשך האבולוציה והתפתחות המודרניזציה ממש במאה האחרונה, התנתק האדם מסביבתו הטבעית, איבד את הקשר המהותי למעגל החיים הסובב אותו ושכח את תלותו המשולבת כחלק ממנה ומהחיים בכלל, החיות, הצמחים, החרקים והכוכבים הסובבים אותו.
נוצר אדם חדש מודרני החי את חייו 24 שעות סביב השעון, כאשר הקשר לטבע קיים רק בחופשות או טיולים משפחתיים וגם אז רק הרס ולכלוך נשאר מאחוריו. אנו הורסים את הטבע על מנת לבנות גושי בניינים מבטון, פוגעים בתנאי המחיה של חיות, הורסים את שרשרת המזון על ידי אי שמירה על איכות החיים שלנו ושל הסביבה.
הגענו למצב מדאיג מאוד. כדור הארץ צועק לעזרה והנפגעים הם אנחנו כחלק מהחיים עליו.
קרחונים נמסים, מזג האוויר הפך להיות לא צפוי, קרינה וזיהום אוויר, מים מזוהמים, תרופות כימיות, ריבוי חיידקים בצורה לא טבעית דרך ייצור מעבדתי, תזונה סינטטית עם חומרי שימור וצבעי מאכל מלאכותיים על מנת להגדיל הכנסות וכל זה על חשבון הבריאות שלנו.
מחלת הסרטן נפוצה ואין כיום משפחה שאינה מכירה מקרוב את האסון הזה, הזבל האנושי שאינו ניתן למיחזור נערם במזבלות המזהם את האדמה ואת המים, האוויר מלא קרינה הרסנית ואיכות התזונה יורדת, קצב החיים ודרישות הנורמה החברתיות דורשים מאיתנו לעבוד קשה יותר, מחלות הלב עולות, חיי אדם מתקצרים וגם הטכנולוגיה והמדע לא מצליחים לשמר ולהאריך חיי אדם. גם אם יש לנו כסף כבר ברור שהוא לא יעשה אותנו מאושרים יותר.
לצערי הרב גם אם הצלחנו סוף סוף לתפוס את עצמנו ברגע האחרון קשה לשנות את המצב נכי תנו את כל כוח השליטה בחיינו לכסף, מעמד, תקשורת ואופנה ולחיי הרגע. כל זה מביא אותנו להנהגה המושתתת על הערכים החדשים שיצרנו אנו בני האדם. משרד הבריאות אינו מבוסס על רפואה טבעית והיכולת היחידה שלו כי תרופות כימיות המיוצרות במעבדות, הרופאים מבקשים שנעשה בדיקות תקופתיות המלוות בחשש לקרינה, שניקח חיסונים המושתתים על חיידקים מומתים ומזהמים אחרים המוחדרים לגוף בצורה לא טבעית, מימון חברות לייצור תרופות שהן בין העשירות בעולם יקרסו כשנפסיק להשתמש בתרופות הסינטטיות שהן מייצרות, הנשים איבדו את כוחן הטבעי ללדת וגברים רופאים שלעולם לא ילדו או יילדו ומכשיר האולטרא-סאונד ממלאים אותן בביטחון כי עוברם נמצא במצב תקין. משרד החינוך רוצה לבנות חברה המתפקדת בצייתנות מלאה לדרישות הכלל והחברה, מנסים להפוך את ילדינו לרובוטים חסרי עמוד שידרה ורצון אישי כך שיענו על תקנים המותאמים ללא הבדל אינדיבידאולי רגשי וצרכים אישיים של הפרט.
העולם צועק: ה-צ-י-ל-ו !!!!!
לצערי הרב האמת מפחידה וכואבת. יותר קל להמשיך בהרגל ולעצום עיניים מלראות כי אנו הורסים את עצמנו ואת העולם שלנו. הדבר מביא אותנו לתת את כוחנו שלנו לידי אחרים, לוותר על האחריות שלנו ולתת לכוח ולכסף לנהל את חיינו. להרגיש קטן וחסר יכולת לשנות את העולם זוהי אחת הדרכים של השלטון לשלוט בנו ולהמשיך את ההרס שמגיע עוד מעט לממדים גדולים בינלאומיים. משבר הכלכלה בעולם הוא רק אות קטן על כך שהעשירים עושים כסף על חשבון אחרים ואינם מוכנים להודות כי את כספם הם מרוויחים על מגדלים באוויר.
השינוי מתחיל מכל אחד מאיתנו. בואו נתחיל מהבנת היכולת להזין את עצמנו והיא תזונה בריאה


 תזונה על פי המקורות  


בורא עולם ברא את האדם והניחו בגן עדן בו מצויים כל צרכיו. כמו שכתוב (קהלת ז, כט) אשר עשה האלוקים את האדם ישר". אמנם על האדם הוטלה המשימה לשמור על מה שברא האדם ולשמור לא לקלקל, אך עדיין "כי האדם לעמל יולד" (איוב ה, ז) “ולחם עצלות לא תאכל" (משלי לא, כז). גם כדי להיות בריאים יש להשקיע מאמץ. בשביל לאכול לחם יש לעשות פעולות רבות עד לתוצר הסופי.
כל פעולה שאנו עושים עלינו לשתף את הגוף ואת הנפש יחד כאחד. כתוב: סעד לבך פת לחם וסעדו ליבכם". (בראשית טו, ה) וכן “ ולחם לבב אנוש יסעד" (תהלים קד, טו). על האדם לאכול יחד עם ליבו, בהרגשת החשק עם תאבון ועם שמחה ובאמת כל שמחה וחג מלווה בארוחת חג הממלא את הלב בהנאה.
חשיבות האכילה הנכונה מביאה לשמחה, ולכן גם אנו מברכים לפני ואחרי כל ארוחה: "ברוך שאכלנו משלו ומטובו חיינו". עצם הוספת הברכה מכוונת את הלב לאכילה נכונה המותאמת גם לנפש וממלאה אותה באנרגיות חיוביות. אכילה לשם אכילה בלבד מכוונת לתאוות האכילה המובילה להשמנה ולמחלות. וכמו שאמר הרמב"ם (רבי מאיר בן מימון -שהיה גם חכם בתורה וגם רופא גדול) “נפש בריאה בגוף בריא" (רמב"ם, הנהגת הבריאות, ד). והכוונה כי הנהגה נכונה בגוף תביא לנפש בריאה ולהיפך נפש בריאה תביא לבריאות הגוף ואין להפריד ביניהם. זאת אנו מגלים כאשר נופלת עלינו עצבות או דיכאון, יש כאלו שיפסיקו לאכול, ויש כאלו שיאכלו ללא הפסקה ושניהם מזיקים. המידה הנכונה היא חשובה ועלינו ללמוד להקשיב לגוף, לתת לא את צרכי הטבע שלו על מנת שיוכל לתת לנו את האותות הנכונים למידותיו הנכונות.
כלל חשוב ראשון על פי הרמ"בם:
"הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי ה' הוא, שהרי אי אפשר שיבין או ידע מידיעת הבורא והוא חולה, לפיכך צריך להרחיק אדם עצמו מדברים המאבדים את הגוף ולהנהיג עצמו בדברים המבריאים והמחלימים ואלו הן:
לעולם לא יאכל אדם אלא כשהוא רעב, ולא ישתה אלא כשהוא צמא ואל ישהה נקביו אפילו רגע אחד".
בואו נעמיק במאמר הרמב"ם:
  1. להרחיק עצמו מדברים המאבדים את הגוף – אלו הדברים המזיקים. במאמר בהמשך אכתוב את הדברים המזיקים הקיימים כיום במזונות תעשייתים ועלינו להרחיק אותם מעלינו.
  2. ינהיג האדם עצמו בדברים מבריאים והמחלימים – על האדם להבין כי המזונות הטבעיים כפי שהם מהמקור, כפי שיצר אותם בורא עולם בבריאתו, נושאים קוד המותאם לתדר שלנו ומתחברים איתו באופן שבו המזון טעים ומהנה כשהוא דרוש, ודוחה מזון וממש לא טעים כשהוא מיותר.
הגוף יודע מה נכון לו במידה ופעלנו על פי קוד המקור. אנשים כיום אוכלים ושותים מעבר לצורך הגוף ולכן איבד הגוף את יכולתו לאותת לאדם מתי הוא חוטא מהכמות הנאותה. לדוגמא: אנשים ששותים מיצים ממותקים, קולה, קפה ותה, בדרך כלל יכולים לשתות אותם גם כשהם אינם צמאים וכמעט עד בלי סוף. המתיקות מגרה את האדם לשתות עוד וכך הוא שותה מעבר לצורכו האמיתי. אדם ששותה רק מים, ישתה אותם רק כשהוא צמא, טעם המים יהיה מתוק לחכו וברגע שאינם טעימים לו יותר ידע האדם כי הרווה את צמאונו ויפסיק, וכך ישמור על המידות הנכונות של שתייה נכונה. כמו שאמר הרמב"ם: “ולא ישתה אלא כשהוא צמא".
גם באוכל, כשאנו קונים אוכל מוכן שנעשה בבית חרושת, מטרתו של בית החרושת בהכנת המזון היא לייצר כמה שיותר הכנסה מייצור המזון, לכן כיום באישור משרד הבריאות מוסיפים המפעלים חומרי טעם וריח כדי לגרות את הטעם של המזון בפה ומביא את האדם לאכול יותר ממה שהוא צריך. עובדות מדברות בעד עצמם, מדינת ארה"ב היא בין המדינות רוויות אוכל שנקרא ג'אנק פוד כמשמעו: אוכל זבל, המכיל בתוכו חומרים אלו שדיברנו עליהם למעלה ובאמת אחוז השמנים בארץ זו הוא הגבוה ביותר בכל העולם.
אוכל שעבר תהליך עיבוד ותיבול מאבד את הקוד המקורי שלו ואינו מתאים לתדר האנושי, על ידי כך נפגע הגוף המזהה את האוכל כגורם זר, המעורר את הגוף להילחם בחומרים הזרים האלו, הכבד עובד שעות נוספות כדי לנקות את הרעלים, התאים מנסים להתאים את עצמם לקבלת החומרים המעובדים והדבר יכול להביא בסופו של דבר לקלקול גנטי של התאים המוכר לנו כמחלת הסרטן, לא עלינו.
מקור הקלקול התחיל עוד מחווה אמנו: “ותרא האשה כי טוב העץ למאכל וכי תאוה הוא לעיניים ונחמד העץ להשכיל ותקח מפריו ותאכל. ותתן גם לאישה עמה ויאכל" (בראשית ג, ו). אנו רואים כי תיקון העולם מתחיל במקורו והוא בתזונת האדם. האשה שהיא עיקר הבית ואחראית על תזונת משפחה, חטאה והפילה עימה גם את אישה שאכל ונפלו שניהם לבסוף מגן עדן, מקום הקדושה לחיי חיים ומוות.
כאן אנו רואים כי התאווה הכשילה אותנו. העיניים "הגדולות" ראו פרי מגרה עם ריח טוב וטעים אך סופו אינו טוב בכלל, לפעמים התוצאות ניכרות רק אחרי שנים רבות של תזונה לקויה. עלינו ללמוד מניסיון הקודמים לנו, מאלו שנפלו למחלות, לבדוק את מקור הסיבה ולהבין כי עלינו לתקן את דרכינו. עלינו לשלוט על ייצר התאווה הקיים בנו ולעשות שינוי במידה ואנו רוצים חיים טובים ובריאים, ללא מחלות עם גוף חסון וחזק ואריכות ימים מלאי שמחה ואושר אמיתי.
  המלצות: ספרים על תזונה טבעית תזונה על פי שיטת הרמב"ם: "מרפא הבשם"
מאת: הרב משה כהן שאולי.

"אני ערב לו" (ציטוט הרמב"ם) -
ריפוי מחלות ומניעתן בשיטת "קינגסטון קליניק", ערוך ע"פ המקורות. כולל סיפורים מרתקים על הצלת חיים. בשיטת "עשה זאת בעצמך", ללא רופא בשר ודם, ללא תרופות ולא מותנה בלקיחת תוספי מזון.
ממליצה בחום! כל המידע לאכול נכון.


נטורופתיה - כוח הריפוי העצמי של הגוף.
מאת: גילית שטיינר (N.D.)
ספר חובה בכל בית, לימוד על עצם השפעת המזון ומרכיבים החשובים לגופינו. דרך הספר הזה תוכלו ללמוד את כל החומר שלומדים תלמידים בתזונה טבעית. מומלץ בחום!